ÚvodSlovenskoPlánované radikálne zvyšovanie daní za domy a byty prináša veľké riziká

Plánované radikálne zvyšovanie daní za domy a byty prináša veľké riziká

Občan môže platiť ročne daň z nehnuteľností až 1000€.

Daňová reforma z dielne ministra Eduarda Hegera zatiaľ vyvoláva viac otázok ako má odpovedí. Ministerstvo zverejnilo princíp reformy, ale presné čísla zatiaľ buď nemá ujasnené prípadne ich tají.

Každopádne bývanie na Slovensku po reforme výrazne zdražie a radový občan bude musieť naň vynakladať možno aj viac ako jeden  mesačný plat. Dotkne sa to aj ľudí v prenájmoch, pretože prenajímateľ samozrejme prenesie zvýšené daňové zaťaženie do každomesačného nájmu.

Po novom by sa výška daní mala odvíjať od lokality. Ak bývate v lepšej zaplatíte si za to, daň sa môže pohybovať takmer vo výške bežných nákladov za energie. Ak máte chalupu po rodičoch, nejakú garáž či záhradku, rekreačnú chatu tak sa to všetko sčíta, a „majetný“ občan bude minimálne mesiac ak nie aj viac pracovať len na daň za svoje nehnuteľnosti.

Plán ministra Hegera je však hlbokým nepochopením slovenských špecifík. Ak občania Slovenska ešte ako tak zvládali prežiť pri slovenských príjmoch, bolo tak vďaka tomu, že v oblastiach života ako je bývanie ešte väčšina z nich nemala európske náklady. V tejto situácii je na mieste položiť ministrovi Hegerovi otázku: ak je pripravený na zdaňovanie nehnuteľností na štýl tzv. „vyspelého západu“ je pripravený na Slovensku zaviesť aj tamojší sociálny systém a hlavne „západné“ mzdy?

Plán ministra Hegera narúša dlhodobý spôsob života na Slovensku. Príjmy pracujúceho v tomto zemepisnom priestore nikdy vysoké neboli ale pracovitý Slovák si vždy vedel pomôcť. Kde vo „vyspelých“ krajinách nastupovali firmy, na Slovensku k miešačke a táčkam nastúpila rodina s kamarátmi pracujúci len za jedlo a pitie. Ak by tie domy mali stavať firmy, nikdy by nestáli, ich terajší majitelia by si zo slovenských platov nedokázali na to nikdy zarobiť. Takto vzniklo mnoho domov, za ktoré by po novom mali ich tvorcovia platiť nemalú časť zo svojich ročných príjmov.

Životná stratégia pracujúceho Slováka dosiaľ vždy bola  niečo si počas ekonomicky aktívneho života vybudovať aby to po ňom nakoniec ostalo deťom. Vybudovať pokiaľ možno čo najrozumnejšie aby prevádzka nehnuteľnosti pýtala potom čo najmenej peňazí. Dôchodky v tejto časti sveta boli vždy nízke, úspory znehodnocoval rast cien (to ešte spoznajú sporitelia v II . dôchodkovom pilieri) a tak si zabezpečiť  energeticky nenáročné bývanie sa zdalo najrozumnejšou stratégiou pre dôchodkový vek.

Aj mnohí majitelia bytov sa tešia na dobu, keď už bude hypotéka splatená, že si finančne vydýchnu a život bude kľudnejší.

A teraz  nám všetkým, staviteľom i nestaviteľom, chce  dať minister Heger ďalšie „splátky“.

spot_img

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa