ÚvodKomentáreAvizované vydávanie Covidpasov nie je v súlade s výzvou Rady Európy, Európskym...

Avizované vydávanie Covidpasov nie je v súlade s výzvou Rady Európy, Európskym dohovorom ani s významnými zmluvami EÚ

Na Slovensku sa zrazu hovorí o Covidpasoch ako o nejakej samozrejmosti. Ako keby dnes neexistovali striktné pravidlá, práva, dohovory, významné zmluvy Európskej Únie. Ignoruje sa dokonca aj výzva jednej z najstarších a najvýznamnejších organizácii na európskom kontinente!

Rada Európy je najvýznamnejšou organizáciou na ochranu ľudských práv v Európe. Má 47 členov vrátane 27 členských krajín Európskej únie. Všetky členské štáty Rady Európy podpísali Európsky dohovor o ľudských právach zameraný na ochranu ľudských práv, na podporu demokracie a právneho štátu.

Rada Európy zakazuje diskrimináciu proti nezaočkovaným

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo 27. januára 2021 rezolúciu č. 2361 (2021), v ktorej sa okrem iného v bode 7 píše. Vedci odviedli pozoruhodnú prácu v rekordnom čase. Teraz musia konať vlády. Zhromaždenie Rady Európy podporuje víziu generálneho tajomníka OSN, že vakcína Covid-19 musí byť globálnym verejným statkom. Imunizácia musí byť dostupná pre všetkých a všade. Zhromaždenie Rady Európy preto vyzýva členské štáty a Európsku úniu, aby:

7.3 s ohľadom na zabezpečenie vysokého príjmu vakcín

7.3.2 Zabezpečili, aby nikto nebol diskriminovaný za to, že nebol očkovaný z dôvodu možných zdravotných rizík alebo za  to, že nechcel byť očkovaný.

Rada Európy jasne poukázala na dodržiavanie základných ľudských práv, ku ktorým patrí aj dobrovoľnosť v očkovaní. Európsky súd pre ľudské práva dohliada na dodržiavanie dohovoru v členských štátoch.

Európska únia ide proti právam občanov? Prestáva platiť Schengenská dohoda Maastrichtská zmluva, Lisabonská zmluva, 45 Charty základných práv Európskej únie?

Sloboda pohybu a pobytu osôb v EÚ je základom občianstva EÚ, ktoré sa zaviedlo Maastrichtskou zmluvou v roku 1992. Po postupnom odstránení vnútorných hraníc podľa Schengenskej dohody nasledovalo prijatie smernice 2004/38/ES o práve občanov EÚ a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa na území EÚ. Maastrichtská zmluva zaviedla koncept občianstva EÚ automaticky pre každú osobu, ktorá má štátnu príslušnosť členského štátu. Práve občianstvo EÚ tvorí základ práva osôb voľne sa pohybovať a zdržiavať na území členských štátov. Lisabonskou zmluvou sa toto právo potvrdilo a zahrnulo sa aj do všeobecných ustanovení o priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. A čo článok 45 charty základných práv EÚ?

spot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa