ÚvodSvetPred 22 rokmi zaútočila organizácia NATO proti Srbsku a Čiernej hore. Bez...

Pred 22 rokmi zaútočila organizácia NATO proti Srbsku a Čiernej hore. Bez súhlasu OSN

Srbsko si dnes pripomína 22. výročie od začiatku bombardovania NATO proti Srbsku a Čiernej Hore, teda proti bývalým Juhoslovanským zväzovým republikám (SRJ). Rozhodnutie zaútočiť na Juhosláviu bolo prvým v histórii, ktoré padlo bez súhlasu Rady bezpečnosti OSN.

Bombardovanie trvalo 79 dní a malo za následok najmenej 2 500 úmrtí a viac ako 12 500 zranení . Útoky na Srbsko sa začali 24. marca 1999 a posledný sa odohral neďaleko Kosovskej Kamenice 10. júna o 13:15 SEČ. Počet obetí vojenských a policajných síl dosiahol 1 008, z toho 659 vojakov a 349 policajtov. Zranilo sa okolo 6 000 civilistov, z toho 2 700 detí. Celková škoda sa odhadovala na desiatky miliárd dolárov. NATO nikdy nezverejnilo svoje straty.

Rozhodnutie zaútočiť na Juhosláviu bolo prvým v histórii, ktoré sa prijalo bez súhlasu Rady bezpečnosti OSN, a rozkaz vydal americkému generálovi Wesleymu Clarkovi, v tom čase spojeneckému veliteľovi, generálny tajomník NATO Javier Solana.

Most v Novom Sade

Juhoslávia bola napadnutá pod zámienkou neúspechu v rozhovoroch o budúcom statuse juhosrbskej provincie Kosovo, ktoré sa konali v Rambouillet a Paríži. Po ratifikácii rozhodnutia o neprijatí zahraničných vojsk srbským parlamentom, ktorý navrhol, aby sily OSN monitorovali mierové riešenie konfliktov v Kosove, zahájilo NATO 24. marca 1999 o 19:45 SEČ nálety.

NATO čelilo čoraz väčšiemu diplomatickému tlaku a ukončilo bombardovanie podpísaním Vojenskej technickej dohody v Kumanove 9. júna 1999 a posledné rakety padli 10. júna o 13:30 SEČ neďaleko Kosovskej Kamenice.

K dnešnému výročiu sa vyjadril srbský prezident Alexandar Vučič.

"Výber našich slov je úmerný trestnému činu spáchanému proti jednému národu a jednej krajine. Budeme mať vhodný program, kde si spomenieme na naše mŕtve deti, civilistov, vojakov, ale aj policajtov, ktorí sa previnili iba strážením krajiny a obranou jej hraníc. Úlohou a povinnosťou Srbska je odpúšťať, ale je to aj jeho povinnosť nikdy nezabudnúť, a preto budeme pestovať kultúru pamäti. Nebudeme sa hanbiť za obete, ale budeme hrdí na to, čo Srbsko urobilo pre zachovanie svojej slobody.." Povedal prezident Srbska Vučič pri príležitosti prebiehajúcich prác na výstavbe rýchlostnej cesty z Belehradu. Diaľničný projekt má v budúcnosti spojiť Belehrad s Čiernou Horou, čim sa zjednoduší prístup k Jadranskému moru.
spot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa