ÚvodSlovenskoPrichádzajúci mráz, môže ohroziť kvitnúce stromy marhúľ a broskýň

Prichádzajúci mráz, môže ohroziť kvitnúce stromy marhúľ a broskýň

Aj v tomto roku je juh Slovenska ohrozený jarnými mrazmi. Ovocné stromčeky už v mnohých oblastiach rozkvitli. Avizované ochladenie po Veľkej noci prichádza od západu a počasie sa výrazne zmení. Spomedzi domácich ovocných druhov kvitnú ako prvé marhule (už koncom marca, začiatkom apríla), čím sa vystavujú poškodeniu jarnými mrazmi. 

Na južnom Slovensku je ohrozená najmä úroda marhúľ, ktoré sú už z veľkej časti rozkvitnuté. Prichádzajúce počasie prinesie v nasledujúcich dňoch nočné mrazy. Citlivejšie ovocné dreviny, ich kvety, prípadne puky môže mráz spáliť. Mrazy na juhu môžu dosiahnuť až -4 °C. Najnebezpečnejším obdobím počas nasledujúcich 3 dní sú skoré ranné hodiny . Najmä od 2 hodiny rannej do úsvitu bude v niektorých oblastiach nutné ovocné stromy chrániť.

Ako ochrániť úrodu

Na ochranu stromov sú využívané rôzne metódy. Zastriekavanie, zadymovanie, v prípade už rozkvitnutých stromov je v posledných rokoch opäť využívané zakladanie ohňov medzi stromami. Veľmi rozšírené v minulosti bolo vykurovanie kachľami, v ktorých sa spaľoval vykurovací olej. V USA sa používali plynové piecky, ktoré sa dali ľahko obstarať, ale vyžadujú vyššie investície. Vo Francúzsku používali na poľné vykurovanie parafínové sviečky, ktoré vydržia asi 8 hodín. Pri vykurovaní plynovými  žiaričmi je spotreba energie vysoká. Prínosom tejto metódy je však automatizácia a tým aj nízke náklady na pracovnú silu. Na druhej strane sú však investície a náklady na energiu veľmi vysoké. Vykurovanie žiaričmi je použiteľné len pri bezvetrí.

Marhuľový sad v Taliansku

Zmena počasia v najbližších dňoch napovedá, že bude veterno, čo je v mrazivej situácii výhodou. Jednou z metód ako bojovať s prízemnými mrazmi je práve rozháňanie vzduchu. Naliate kvetné púčiky namrznú pri teplote –4 °C, rozkvitnuté kvety marhúľ a broskýň pri –3 °C a ostatné druhy pri –2 °C. Mladé plody všetkých druhov zamrznú už pri teplote –1 °C.

spot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa