ÚvodNovinkyKremeľ o Sputniku V na Slovensku

Kremeľ o Sputniku V na Slovensku

Kremeľ sa domnieva, že situácia s vakcínou Sputnik V, poskytnutou na Slovensko nepodkopáva dôveryhodnosť v túto očkovaciu látku. Uvádzajú dnešné správy Interfax.ru.

„Nie, nesúhlasíme, nijako to nenarúša dôveryhodnosť našej vakcíny v EÚ,“ – uviedol tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v odpovedi na otázku novinárov, či by situácia na Slovensku neoslabila dôveryhodnosť vakcíny Sputnik V, Ruský fond priamych investícií (RDIF) požiadal vládu Slovenska o vrátenie vakcíny, ktorá im bola poskytnutá v dôsledku porušenia zmluvy.

 Podľa Peskova vznikol „nejasný príbeh s laboratóriom, z ktorého vyplývajú určité závery“. „Táto (Sputnik V) je jednou z najlepších vakcín, jednou z najspoľahlivejších a jednou z najefektívnejších vakcín na svete,“ zdôraznil Peskov.

Interné diskusie na Slovensku podľa neho nie sú našou záležitosťou, a ak Slovensko Sputnik V nepotrebuje, potom poteší veľa krajín, ktoré majú žiadosti o dodávku vakcín. „ako sa vraví – iné krajiny dostanú viac,“ – uviedol tlačový tajomník hlavy štátu.

Situácia na Slovensku

Vo štvrtok 8. apríla požiadal RDIF vládu SR o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného EÚ na testovanie. V utorok 6. apríla zaslala nadácia list , v ktorom žiada o vrátenie vakcíny z dôvodu opakovaného porušovania zmlúv, aby mohla byť použitá v iných krajinách.

V oznámení výrobcu vakcíny sa uvádza, že v rozpore s existujúcou zmluvou Slovenský štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) otestoval vakcínu Sputnik V, ktorú mu poskytol, v laboratóriu mimo sieť oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv, hoci také boli k dispozícii.

RDIF zároveň zdôraznil, že vyhlásenia slovenského farmaceutického regulátora, že vakcína dodaná na Slovensko nie je totožná s tými, ktoré prešli klinickými skúškami, „sú falošné“.

„Všetky dávky Sputniku V sú rovnako kvalitné a prechádzajú prísnou kontrolou kvality v inštitúte Gamaleya,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Toľko z článku uverejnenom na Interfax.ru.

spot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa