ÚvodNovinkyPrípad českého hráča Ondrěja Kúdelu je zrážka dvoch svetov jednej Európy

Prípad českého hráča Ondrěja Kúdelu je zrážka dvoch svetov jednej Európy

„Európske hodnoty“ v tom najostrejšom svetle…

V zápase Slavia Praha  kontra Rangers FC prehral predovšetkým futbal a to zásluhou hrubých zákrokov futbalistov Rangers FC (Glasgow).

Riešia sa hlavne 3 momenty zápasu:

Hráč Rangers FC Kemar Roofe (z Jamaiky) hrubým a zákerným zákrokom zranil brankára hostí Ondřeja Koláře, ktorý podľa dostupných informácií skončil so zlomeninou v tvárovej časti ako aj  s fraktúrou lebky a tak asi až do konca života bude musieť na ihrisko chodiť s helmou.

Českí futbalisti boli súperom po konci zápasu súperom napadnutí v priestoroch štadiónu a nebolo im umožnené vojsť do kabín.  Glen Kamara z Rangers FC (fínske občianstvo, rodičia emigrovali zo Sierra Leone) napadol obrancu Ondřeja  Kúdelu ktorý v tom čase bol v blízkosti  trénerov oboch mužstiev.

Glen Kamara tvrdí, že mu Ondrej Kúdela povedal na ihrisku niečo rasistické.

A už poznáme udelené tresty a aj náznaky trestov budúcich:

  • Ondrěj Kúdela dostal od UEFA dištanc na 10 zápasov (trest len na základe tvrdenia  Glena Kamaru)  a právny zástupca Glena Kamaru Aamer Anwar vyhlásil, že škótska polícia už rieši Ondrěja Kúdelu a obviní ho za rasizmus, za čo mu bude hroziť 6 mesiacov väzenia alebo peňažný trest.
  • Kemar Roofe dostal za vážne ublíženie  na zdraví trest 4 zápasy
  • Glen Kamara dostal trest 3 zápasy, jeho výtržnosť škótska polícia rieši až na podnet Slávie, nevieme s akým výsledkom

Českého hráča sa zastal úrad českého prezidenta…

Z listu Ing. Vratislava Mynáře, vedúceho Kancelárie prezidenta republiky:

„Z boja proti rasizmu sa vo vašom podaní stal boj neúspešných proti úspešným, vrchol pokrytectva, pozitívnej diskriminácie a trápneho nadbiehania  hlúpym trendom. Vaše snahy môžu viest k opaku, teda k situácii, keď bude osoba s inou než čiernou farbou pleti diskriminovaná, utlačovaná a ukrátená na svojich právach. Preto tiež považujem za nevyhnutné sa proti tomuto postupu ohradiť.

Aj keď na to asi nie ste zvyknutí, dovolím si vám odkázať jednu vec. Veľmi oceňujem to, že česká verejnosť sa s vaším verdiktom nestotožňuje, a to naprieč celou spoločnosťou. Naopak sa vám – aj keď možno len na krátkou dobu – podarilo spojiť i odvekých  rivalov. Nepokľakneme pred vami a žiadne vyhrážky na českého futbalového fanúšika neplatia.“

Za kanálom však nechápu…

Na twitteri  Gary Lineker, bývalá futbalová hviezda schvaľuje Kamarov útok na Kúdelu: Trestať niekoho za to, že reagoval na rasistické urážky? To  nikdy nedokážu pochopiť, o čo tu ide?“.

V Británii  sú pod článkami o udalosti  celé haldy komentárov odsudzujúcich Sláviu aj s tým, že slávisti si bitky a zranenia zaslúžili. Požadujú doživotný zákaz hrať futbal pre Ondřeja  Kúdelu a aby sa Slávia ospravedlnila za rasizmus.

Hlboký rozkol v euroatlantickom priestore sa nedá nevidieť…

Obrovské rozdiely oboch svetov každú chvíľu vyrážajú na povrch a tie svety sú proste navzájom nekompatibilné, akokoľvek by sa prípad Ondřeja  Kúdelu zdal geopoliticky  bezvýznamný.

Na slovanskom strede a východe Európy je silne vyvinutý cit pre pravdu, farba pleti tu nehrá úlohu. Ak aj hrá v rámci nejakej tzv. pozitívnej diskriminácie, nie je nám to blízke, je to len import ideí z EÚ. Stredoeurópan sa bez problémov  opýta či Glen Kamara náhodou neklame a celkovo to berie tak, že ak aj padlo nejaké slovo, tak padlo – neriešme, skôr riešme to ublíženie na zdraví ktoré  Stredoeurópanovi príde viac trestu hodné.

Naproti tomu taký Západoeurópan, ťažený pocitom viny za kolonializmus, bude volať po prísnom treste pre Ondřeja  Kúdelu a nebude sa príliš namáhať s hodnotením dôkazov. Jemu predsa nejde o prízemnosti typu čo sa tam vlastne stalo a kde je pravda, ide mu o princíp antirasizmu a tak ako prvé rieši, kto je odkiaľ a podľa toho pozná vinníka.

Samozrejme nie sú v jednotlivých spoločenstvách všetci rovnakí, ten stredovýchodný prístup si zachovali mnohí obyvatelia starých štátov EÚ. Naproti tomu u nás sa mnohí hrdia prístupom západným, aj keď spravidla iba v očakávaní hmotných výhod od systému.

Tieto dva až príliš rozdielne svety ťažko môžu spolu dlhodobo  fungovať v jednom nadštátnom útvare, čo dokazuje aj príbeh Ondřeja  Kúdelu.

spot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa