ÚvodNovinkyV českej kauze to vzájomnými vyhosteniami diplomatov nekončí

V českej kauze to vzájomnými vyhosteniami diplomatov nekončí

Za posledné dva dni sa toho na českej scéne odohralo celkom dosť. Jednou z najdôležitejších tém uplynulých dní je Babišové oznámenie vyšetrovacej skupiny, ktorá po 6 a pol ročnom vyšetrovaní výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach informovala, že na výbuchu sa podieľala ruská tajná služba GRU. Téma, ktorá opäť raz preveruje Čechov a zase dáva do popredia polarizáciu a teda rozdelenie spoločnosti

To všetko sa odohráva v týždni, kedy pre iné dôvody vyhostili ruských diplomatov v USA a neskôr v Poľsku. Toto však medzi ľuďmi vytvára domnienky, že by snáď mohol byť záver vyšetrovania naplánovaný na konkrétny termín. Odpoveď Českej strany na závery vyšetrovania bola v znení vyhostenie 18 ruských diplomatov, na čo Moskva reagovala takmer okamžite odvetou a tak isto vyhostením. Rusi číslo zaokrúhlili a vyhostili 20 zamestnancov  Českého veľvyslanectva. Pre tých ide špeciál ešte dnes, keďže nekompromisný termín znel do konca dňa 19.04.2021.

Pri diplomatoch to neostane

Už dnešné noviny iDnes informujú, že na základe tohto podozrenia sa končí možná účasť ruskej firmy Rosatom na rozšírovaní jadrovej elektrárne v Dukovanoch, kde sa má vystavať nový blok. Tak isto bola zrušená dnešná plánovaná česká delegácia, ktorá mala vycestovať do Moskvy za účelom dojednania podmienok dovozu ruskej vakcíny Sputnik V. Práve táto vakcína stojí pri politickom zemetrasení na Slovensku a výraznou mierou prispela k rošáde na premiérskom kresle.

Protest a potýčky pred ruským veľvyslanectvom v Prahe (foto)

K téme sa vyjadrujú slovenskí politici

V veľkej väčšine vyjadrení slovenských politikov prevláda solidarita s Českou republikou a jej podpora. Premiér Eduard Heger pripomenul svoju nedávnu návštevu Českej republiky a najmä skutočnosť, že SR je jej najbližším partnerom v štruktúrach EÚ a NATO. Vládni Slovenskí predstavitelia včera prakticky nadväzovali na toto vyjadrenie premiéra.

Europoslanec  Šimečka (PS) ide až do krajnosti a včerajší status na svojej sociálnej stránke nazval v zmysle –Vyzývam na vyhostenie ruských diplomatov zo Slovenska-. Dnes tam už nadpis nie je. Zostal text, v ktorom píše  „V tomto prípade nestačia diplomatické slová o podpore. Kúsok od slovenských hraníc, vo vojenských skladoch, sa udial bezprecedentný útok proti nášmu najbližšiemu partnerovi, členskému štátu EÚ a NATO. Zomreli pritom dvaja občania ČR, vybuchli desiatky ton munície a materiálne škody sa vyšplhali do výšky desiatok miliónov eur.“

Šimečku síce nadpis do rána zmizol, ale v jeho texte ho nachádzame: „Česko prirodzene očakáva od svojich partnerov solidaritu, a slovenská vláda by mala konať. Správnou reakciou – podobne ako to urobili európski spojenci po otrávení Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británie – je vyhostenie ruských agentov, ktorí pôsobia na ambasáde v Bratislave. Nielen ako symbolické gesto solidarity s Českou republikou, ale aj kvôli našim vlastným bezpečnostným záujmom. Napokon, sama slovenská vláda priznáva, že aj my sme cieľom ruských operácií zameraných proti bezpečnosti a stabilite Slovenska.“

Ak Šimečka ide do krajnosti, tak naopak podpredseda parlamentnej strany KĽSNS Martin Beluský sa na vec pozerá prakticky. Už samotný nadpis na jeho FB stránke bol odpoveďou práve na Šimečkov status. „Vyzývam na vyhostenie protislovenských agentov“ napísal včera poslanec Beluský a v statuse vysvetľuje:

„Dnes podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Michal Šimečka vyzval, aby Slovensko vyhostilo ruských diplomatov pôsobiacich na ambasáde v Bratislave.“

„Ak chceme Slovensku a jeho vzťahom pomôcť, mali by sme vyhostiť všetkých protislovenských agentov, ktorí pôsobia aj v Progresívnom Slovensku. Ak niekto môže za nejaké výbuchy v muničných skladoch, tak je to v prvom rade nedostatočná ochrana, zlý manažment a kontrola. Treba potrestať zodpovedných a nie vyhosťovať diplomatov.“ vysvetlil Beluský.

Česká strana sa po udalostiach nachádza v nelichotivej a ťažkej situácii. Už dnes české médiá prízvukujú českú závislosť na ruskom plyne a rope.

spot_img

1 komentár

  1. Šimečka, Naď, Korček, a iní protištátni zapredanci by nemali veľmi vyskakovať. Vyjadrujú sa za maximálme 20% ľudí v SR a, ostatní ich názory nezdieľajú. Pán Beluský má pravdu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa