ÚvodSvetČesko pripravuje odvetu voči Ruskej federácií

Česko pripravuje odvetu voči Ruskej federácií

Nový český minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek v stredu avizoval, že pokiaľ Rusko nezruší do štvrtkového obeda svoje rozhodnutie vyhostenia 20 českých zamestnancov veľvyslanectva v Moskve, tak rozhodne o českej odvete

V tejto súvislosti sa jedná o vyrovnanie počtu diplomatov a pracovníkov a teda zníženie ich počtu v Prahe, tak aby zodpovedali počtu českých zamestnancov na veľvyslanectve v Moskve. V súčasnosti je na ruskej ambasáde v Prahe 27 diplomatov a 67 administratívne technických pracovníkov. Naopak na české ambasáde po odvete v Moskve počty klesli k piatim diplomatom a 19 administratívne technických pracovníkom. Nie sú v tom zahrnutí pracovníci konzulátov v ďalších mestách v oboch štátoch.

Česko by tak malo k dorovnaniu odvolať 22 diplomatov a 38 ďalších pracovníkov, teda celkom 60 osôb. Podľa denníka iDnes si český minister predvolal ruského veľvyslanca s cieľom ho informovať o českých krokoch a predstavách.

Ruská strana hovorí o ultimatívnych krokoch Česka a na miesto odpovede si naopak predvolala českého veľvyslanca. Zároveň sa Rusi vyjadrili k prípadu, na základe ktorého vzájomné odvolania diplomatov nastali. Česká strana nepredložila žiadne konkrétne dôkazy o príčinách, či zodpovednosti za výbuchy vo Vrběticiach.

spot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa