ÚvodNovinkyZ Ruska príde rýchla odpoveď na avizované vyhostenie troch ruských diplomatov

Z Ruska príde rýchla odpoveď na avizované vyhostenie troch ruských diplomatov

Reakcia ministerstva zahraničných vecí na vyhostenie troch ruských diplomatov zo Slovenska na seba nenechá dlho čakať. Uviedla oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. Uvádza v reakcii na slovenské vyhostenie diplomatov stránka Vedomosti

„Sme hlboko sklamaní z neprívetivých činov Bratislavy, ktorá sa rozhodla preukázať pseudo-solidaritu s Prahou vo vykonštruovanom prípade. Naša odpoveď na seba nenechá dlho čakať,” uviedla Zacharovová (citát agentúra TASS).

Zacharová tiež poznamenala, že Brusel by si mal „byť vedomý dôsledkov nerozvážnej podpory otvorene spolitizovaným akciám Prahy voči Moskve, táto línia je veľmi nebezpečná“.

Predseda slovenskej vlády Eduard Heger dnes oznámil prepustenie troch zamestnancov ruského veľvyslanectva v Bratislave. Ruskí diplomati budú musieť krajinu opustiť do siedmich dní. Podľa ministra zahraničných vecí Slovenska Ivana Korčoka bolo rozhodnutie prijaté „na základe vyhodnotenia aktivít, ale je to aj prejav solidarity s Českou republikou“

České ministerstvo zahraničných vecí 22. apríla oznámilo, že zníži počet diplomatov pracujúcich na ruskom veľvyslanectve v Prahe na počet českých diplomatov v Moskve. K 22. aprílu pracuje na pražskom veľvyslanectve 27 diplomatov a 67 technických pracovníkov a na českom veľvyslanectve v Rusku päť diplomatov a 19 technických zamestnancov. Ruské ministerstvo zahraničia prisľúbilo, že bude na toto pražské rozhodnutie reagovať.

Diplomatický konflikt medzi Prahou a Moskvou sa začal po tom, čo český premiér Andrej Babiš oznámil zapojenie ruských spravodajských služieb do výbuchu v muničnom sklade v obci Vrbětice z roku 2014, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia.

Po predstavení týchto obvinení české ministerstvo zahraničia vyhostilo z krajiny 18 ruských diplomatov. Ruské ministerstvo zahraničia v reakcii vyhlásilo 20 diplomatov z Českej republiky za personu non grata a nariadilo im opustiť krajinu.

Okrem vzájomného vylúčenia diplomatov české orgány vylúčili Rosatom zo súťaže o výstavbu novej jadrovej elektrárne v krajine z dôvodu „nedodržiavania bezpečnostných požiadaviek“. Tak isto boli prerušené rokovania s českou stranou o dodávkach vakcíny Sputnik V.

Vyhlásenie Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike

„Obvinenia proti pracovníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike z akejkoľvek nezákonnej činnosti, tým väčšmi z činnosti zameranej proti Slovenskej republike sú absolútne neopodstatnené. Rozhodnutie slovenskej vlády sa dá ťažko pokladať za niečo iné ako za krok, ktorý je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi našich krajín. Ruská strana si vyhradzuje právo primerane reagovať na postup slovenských vládnych orgánov, o ktorom budú v krátkom čase informované.“

spot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Pripoj sa k nám

237FanúšikoviaPáči sa